הגיל הרך

052-6216012 | 052-6216023   |  hinuch@maslan.org.il  :לפרטים והזמנת סדנאות

הצורך

כבר בגיל הרך מתחילות להתגבש תפיסות באשר לגוף וליחסים בינאישיים. תפיסות אלה מגיעות במקביל לסקרנות מינית טבעית המאפיינת גילאים אלו. מכאן קיים צורך ממשי לסייע לילדות ולילדים להכיר את גופם ולגבש תפיסות בריאות בנוגע לעצמם ולגופם ובנוגע לאחרים ואחרות. נוסף לכך אנו עדים לפגיעות מיניות המתרחשות בגילאים המוקדמים אשר מנצלות את הבלבול ואת יחסי התלות שנוצרים בגיל הרך. עקב כך עולה הצורך לסייע לילדים החשופים לפגיעות לבקש עזרה ולעצור אותן.

 

למי זה מתאים?

ילדים וילדות בגילאי גן, גילאי 3–6:

  • בגני ילדים

  • בצהרונים ובמועדוניות

  • בחוגים לקטנטנים

 

מה אנחנו מציעות?

מערך ההתערבות מורכב משלושה מפגשים המותאמים לגיל הרך. כל מפגש אורך 30–45 דקות. מפגשים אלו נבנו בהדרכה ובליווי של אנשי מקצוע מומחים בתחום, והם מועברים על-ידי מנחים ומנחות שקיבלו הכשרה בנושא זה. המפגשים מועברים באופן חווייתי ותוך שימוש באמצעים יצירתיים, כגון משחק, בובות וכו'. כל מפגש משלב לימוד תכנים ואימון דרך משחק. אנו רואים ומאמינים שהכשרת הצוות וההורים לתכנים אלו היא משמעותית וחיונית ביותר, ולכן קיימת אפשרות להעברת מפגש מקדים לצוות ולהורים. חשוב לציין שמחלקת הסיוע של מסל"ן זמינה כל העת עבור הצוות וההורים.

 

הסדנאות

 

אני וגופי

בסדנה זו נלמד את שמות אברי הגוף השונים ואת תפקידם, נבין מהם האיברים הפרטיים המיניים, ונבחין בהבדל בין גופם של הבנים לגופן של הבנות. כמו כן נגבש יחס מכבד כלפי הגוף שלנו ונבחין בהתנהגויות שחודרות למרחב האישי.

 

נגיעות

בסדנה זו נעלה סוגי נגיעות שונים ותחושות שמתעוררות אצלנו בהתאם. נבחין בין נגיעות לגיטימיות, רצויות וחשובות לנגיעות שעשויות להיות נעימות אך אינן מתאימות. נלמד שמותר ורצוי להגיד "לא נעים לי", ובד בבד נתייחס לקושי שקיים להגיב במצב של נגיעה לא מתאימה. ביחד נלמד את החשיבות לשתף ולפנות לאדם שאנו סומכים עליו.

 

סודות

בסדנה זו נבין מהו סוד, נלמד את ההבדל בין "סוד טוב" לבין "סוד רע", ונפנים את חשיבות השיתוף ב"סוד רע" בדגש על האנשים שיש לפנות אליהם כדי לשתף.